Bijeme na poplach

07.03.2021 10:00

Je to v háji (ale dá se to zachránit)!

Přečtěte si prosím tohle zvonění na poplach. Na obzoru je obrovská vlna tsunami, ale my se chováme jakoby nic. Až vlna dorazí, bude pozdě stavět hráz.

Kde jsme

V průšvihu. Pandemie změnila úplně všechno. Lidé jsou bez práce, sedí zavření doma s dětmi, senioři nevídají svá vnoučata, zdravotníci a učitelé melou z posledního, máme víc jak dvacet tisíc mrtvých… Mezi lidmi oprávněně bublá vztek a zloba.

Co to znamená pro politiku?

Nejnovější průzkum Medianu mluví jasně. Hnutí ANO vede, je pořád na zhruba 26 procentech.
Opozice? Snaží se, spojila se do dvou koalic. Ale nestačí to. Parlamentní většinu podle současných čísel dohromady nedá. Neroste, protože lidé nerozlišují: za zmařené životy, ztracenou práci a pandemii v jejich očích prostě můžou „ti nahoře, co maj názory ode zdi ke zdi a jenom se hádaj“.
Ze zlých časů vždy těží extremisté a těžcí populisté. A vývoj u nás bohužel ukazuje, že historie se může opakovat. SPD posiluje. Komunisté si drží pozice. Dohromady by s hnutím ANO po volbách složili většinu.
Ale to není všechno. Trikolora ohlásila koalici se Svobodnými a Soukromníky. Dohromady mohou nabrat hlasy naštvaných lidí, přelézt pět procent a zatlouct definitivní hřebík do rakve pro svobodu a spravedlnost v naší zemi.
K tomu do hry vstupuje prezident a nabízí „mediaci“. Přeložte si to následovně: „Dejte mně šanci, a já pomůžu porazit demokratickou opozici. Za to mně stačí pár drobností, jako třeba Dukovany pro Rusko nebo nesmyslný kanál Labe-Odra-Dunaj. A když to jen trochu půjde, udělám z České republiky gubernii východních totalitních režimů“.

Co nás zřejmě čeká po volbách

Vláda dvou koalic PirStan a SPOLU je v tuto chvíli spíš iluzí. Na stole jsou úplně jiné varianty. Prezident jasně řekl, že sestavením vlády pověří předsedu vítězné strany. Koalice ho nezajímají, ty jsou prý jen účelové slepence trpaslíků. A o tom, že by hnutí ANO sesadili z trůnu, si nyní mohou ostatní jen nechat zdát.
Jsou tu i horší scénáře. Představme si, že se lidé fakt naštvou, hnutí ANO spadne dolů, ale hlasy urve někdo ještě horší. Co třeba stav Piráti 17 %, hnutí ANO 18 %, SPD 19 %?  Vládu sestavuje Tomio Okamura, mezitím vládne Andrej Babiš bez důvěry, ve skutečnosti vládne Miloš Zeman a jeho tým ruských trollů.
A jaké nás mohou čekat výsledné vládní kombinace? Třeba ANO+SPD+KSČM. Nebo ANO+SPD+Trikolora. Další hrůzostrašné varianty si doplňte sami.

Kam se řítí naše země

Vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM může být jen slabý odvar. Zkusme si to představit:
  • SPD a Trikolora podmiňují svou účast ve vládě referendem o vystoupení z EU
  • Dukovany staví Rosatom a naše země je na desítky let dlužníkem Ruska
  • Česká televize má nové vedení, vyhozeni jsou všichni, kdo se kdy jen otřeli o Tomia Okamuru nebo Václava Klause mladšího, konec pořadů Reportéři ČT, 168 hodin či Otázky Václava Moravce
  • Probíhají čistky v justici, policii a na státních zastupitelstvích, jsou zakázány neziskovky, které upozorňují na levárny politiků a porušování lidských práv.
  • Firmám, které inzerují v nezávislých médiích, je naznačeno, že by s tím měly přestat, aby nepřišly o státní zakázky. Mohou však inzerovat ve vydavatelství Mafra.
  • Čeští miliardáři dokončují privatizaci ČEZu
  • Je vyměněn šéf NCOZ, přijat zákon o zahraničních agentech, vnitro tvrdě postupuje proti nespokojeným lidem na ulicích.
  • ÚOHS schvaluje převzetí Lesů ČR firmou Uniles z holdingu Agrofert.
  • Nadnárodní firmy uzavírají stoleté kontrakty na ovládnutí našich zdrojů vody.
  • Andrej Babiš si v klidu chystá prezidentské volby. Rozjíždí kampaň na venkově. Slibuje, že vyřeší exekuce, kterých už je po covidu několik milionů. Co na tom, že je způsobila svou neschopností jeho vláda. Přehlížení a naštvaní za ním jdou jako za krysařem.
Co na to lidé?

Až se tohle začne dít, znovu se sejdeme na náměstích (pokud to bude možné). Budeme protestovat, ale, jak praví klasik, to bude asi tak to jediné, co půjde dělat. A bude nám to houby platné.
Česká liberální bublina bude hrozně překvapena, že se jí vysněný hrad z písku zhroutil. Ale postaví se k tomu čelem jako vždy. Její doména, Twitter, bude vřít jako úl. Všichni se předhánějí v co nejvtipnějším komentování situace. Lajk stíhá lajk.
Rok poté, co přišli Lidé PRO, a setkali se s nekompromisní kritikou těch, kdo říkali, že je to zbytečné, padne „objevná myšlenka“, že by někdo měl založit novou stranu, která by zkusila jít za přehlíženými a získat jejich hlasy namísto extremistů. Nejmenovaný břitký komentátor napíše ostrý komentář, že by někdo sakra měl sebrat odvahu to konečně zkusit.
Jiný známý satirik udělá ironické video, jak to ti demokratičtí politici nezvládli, a že on to říkal (nebo naopak vtipně připomene, že se zase mýlil a vybídne diváky, aby se tomu zasmáli – HA HA).
Lidé, kteří si před rokem mysleli že má opozice vyhráno, budou litovat, že tenkrát nezkusili udělat víc.

Co děláme, aby se to nestalo

V podstatě nic. Zatímco druhá strana inovuje a doba jí hraje do karet, my sedíme v koutě s iluzí, že nám k vítězství bude stačit rok stará taktika. Máme vrabce v hrsti a nechápeme, že ti druzí už nad námi krouží na zádech příšer, které sedlali Nazgúlové v Pánovi prstenů. Upínáme se ke dvěma opozičním blokům a zavíráme oči před tím, že to zkrátka nebude stačit.
Pokud chceme ve volbách zvítězit, musíme mít odvahu a politickou představivost. Musíme naštvaným lidem nabídnout něco nového. Protože těm, kdo v jejich očích zklamali, hlas prostě nedají. Tak to v politice chodí, a čím dřív si tuhle chiméru přestaneme namlouvat, tím líp. Naštvaní lidé si vyberou něco nového. Buď extremisty a těžké populisty, nebo, pokud bude k dispozici, nový politický subjekt, který ctí demokracii a to, že máme být civilizovaná země v srdci Evropy.

Výzva

Hnutí Lidé PRO vzniklo na začátku prosince. Už tehdy jsme vysvětlovali, že cesta k vítězství opozice ve sněmovních volbách vůbec není ložená. Že všechno bude jinak: čekají nás zlé časy, změna volebního zákona, vzestup extremistů, hry prezidenta republiky… Proto musí vzniknout nová politická síla s tisíci dobrovolníků v ulicích. A dostali jsme nakládačku. Prý co se do toho montujeme – dva opoziční bloky to mají už jasné, zvítězí o tři koňské délky, jenom jim to kazíme. Uplynulé tři měsíce nám daly za pravdu. Sen o jednoznačném vítězství opozice se hroutí.
 
Od začátku říkáme, že potřebujeme novou strategii. Naštvaní lidé nesledují Otázky Václava Moravce. Nečtou politická vyjádření v seriózních médiích. Extremisty a populisty v kampani neporazíme skrz billboardy, inzercí a obrovskými marketingovými týmy – protože na všechno tohle oni mají mnohem víc peněz než demokratický tábor. Strategie ale existuje: nový politický subjekt v kombinaci s tisíci dobrovolníků, kteří mluví se svým okolím. Doma, v práci, mezi kamarády, na ulici… A jeho síla, sečtená se silou zbytku demokratické opozice. Pochopme už konečně, že nehrajeme o to, jestli zvítězí ten či onen. Hrajeme o celkový součet hlasů pro demokratický tábor.   
 
Vlastně hrajeme o mnohem víc. O to, jestli naše země bude i nadále svobodná, jestli zůstaneme součástí civilizované Evropy, nebo bude pokračovat rozklad a směřování na totalitní východ. A taky o to, jestli se dál rozšíří řady odstrčených a opomíjených lidí. Protože pokud nastane černý scénář, pak na lákání extremistů a populistů nakonec doplatí právě jejich voliči. A nejen oni. 

Náš start zkritizovala spousta lidí, kteří vždy přesně vědí, kudy cesta nevede, ale zato nevidí za první politický roh. Nás to neodradilo. Budujeme síť dobrovolníků. Statečných lidí, kteří chápou naléhavost doby. A vybízí okolí, ať nás svým podpisem podpoří a dají tomu šanci. Není to samoúčelné, protože každý podpis znamená naději. V rozhovorech s lidmi zjistíte, že ve skutečnosti nejde o postoje k EU nebo migrantům, ale o jejich každodenní starosti. O to, aby se o ně fakt někdo zajímal.

PROSTĚ TO FUNGUJE! Našli jsme cestu, jak hlasy naštvaných a zklamaných získat pro svobodu a demokracii. Sedm z deseti lidí, s nimiž promluvíme, nám řekne, že to má smysl, a chce, abychom do toho šli. Včetně dosavadních voličů populistických nebo extrémistických stran, nebo lidí, které jinak politika nezajímá. Ale pořád je nás málo. V týmu máme stovky dobrovolníků, zapotřebí jich jsou tisíce. Naději jsme podpisem dali už třiceti šesti tisícům lidí, ale potřebujeme statisíce. Proto vyzýváme: přestaňme prosím zavírat oči před blížící se katastrofou, přestaňme se chlácholit planými nadějemi. Pojďme zachránit naši zemi.
 
Prosíme, sežeňte pár dalších podpisů od lidí ze svého okolí. Stačí, když jim přepošlete tento text. Je to moc důležité!


Proti těm, kdo mají v ruce miliardy a peníze z podivných zdrojů, se s prázdnýma rukama bojovat nedá. Pomozte prosím finančně. Každá koruna se počítá. Možnosti, jak přispět, najdete zde:https://www.lidepro.cz/dary.

Čas konat právě nastal – nikdo jiný to za nás neudělá.
S úctou a důvěrou
Lidé PRO
PŘEJÍT NA SEZNAM ČLÁNKŮ